Kompozycje Fryderyka Chopina, Georgea Gershwina i muzyka filmowa zdominowały pierwszą część sobotniego spotkania w ramach Opery Młodych przy ulicy Odeskiej 1. Potem królowały musicale.
Opera i Filharmonia Podlaska zaprosiła w sobotę 5 kwietnia na 12. prezentacje młodych artystów. To wspólna inicjatywa Opery oraz szkół muzycznych w regionie. Tym razem zaprezentowali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, związani z różnymi placówkami muzycznymi. Nad całością czuwała Pani Aneta Kaliściak. Młodzi wykonawcy obdarzeni zostali przez Wojtka Koronkiewicza wiosennymi żonkilami, a przez Gwiazdę wieczoru – dużą dawką wiedzy o musicalach. Po koncercie przyszedł bowiem czas na Spotkanie z Gwiazdą. Tym razem w tej roli wystąpił Maciej Pawłowski.
Więcej o sobotnich wydarzeniach Wojtek Koronkiewicz:
Zanim rozpoczęły się prezentacje uzdolnionych muzyków w ramach Opery Młodych, na widowni incognito zasiadł Maciej Pawłowski. Człowiek o niesamowitym doświadczeniu i wiedzy. Jako dyrygent poprowadził łącznie ponad 3500 przedstawień. Dyrygował polskimi prapremierami musicali: „Les Misérables”, „Upiór w operze”, „Akademia Pana Kleksa”, „Taniec Wampirów”, „Koty”, „Grease”, „Miss Saigon”, „Crazy For You” i „Aladyn Jr”. Ma na swoim koncie sześć płyt orkiestrowych zrealizowanych z Teatrem Muzycznym ROMA – musical „Koty” – Złota Płyta, musical „Taniec Wampirów” – Platynowa Płyta, musical „Akademia Pana Kleksa” – Złota Płyta, musical „Upiór w operze” – podwójna Platynowa Płyta oraz musical „Les Misérables” – Złota Płyta. Założył sieć autorskich szkół musicalowych, które od 2007 roku kształcą dzieci i młodzież w zakresie śpiewu, tańca i sztuki aktorskiej. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, baletu „Lamaila” i „Snu nocy letniej”, musicali „Art Factory” i „Legenda Łysej Góry“ oraz rock opery „Szambalia”.
Maciej Pawłowski usiadł na widowni, by wysłuchać i ocenić umiejętności białostockich nastolatków. Dlaczego?
Wyjaśnił to podczas spotkania po wysłuchaniu koncertu. Większość musicali pisanych jest dla młodych wykonawców. Dlatego, ten kto poważnie myśli o wystawieniu musicalu, musi szukać zdolnej młodzieży. Zaś Białystok jest jednym z ważniejszych miejsc na musicalowej mapie Polski. W Operze Podlaskiej wystawiany jest „Korczak”, który zdobył nagrodę dla najlepszego spektaklu muzycznego sezonu. Tylko tutaj prezentowana jest obecnie polska wersja „Upiora w Operze”. Trwają prace nad wystawieniem „Skrzypka na dachu”. Prowadzone są rozmowy nad kolejnym musicalem. Ale to tajemnica i na razie sza!
Opera i Filharmonia Podlaska będzie zatem potrzebowała naprawdę wielu młodych wykonawców. Poszukiwania już się zaczęły. Od jesieni zajęcia rozpocznie lokalny oddział Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego.
Wyzwań, wzruszeń i wrażeń zatem nam nie zabraknie!
Fotorelacja Michała Hellera/OiFP